Zaproszenie na Rybnicki Festiwal Fotografii

W dniu 21.02.2017 dowiedzieliśmy się, że nasz Rybnicki Festiwal Fotografii otrzymał dotacjęMiasta Rybnik, dlatego już dzisiaj zapraszamy na 14 edycję festiwalu!

Ponieważ Rybnicki Festiwal Fotografii jest przede wszystkim nieporównywalny! To tłumaczy dlaczego średnia frekwencja podczas jednego dnia programu wynosi 300 osób!

Choć jest prawie równolatkiem Miesiąca Fotografii w Krakowie, a jego formuła przypomina – młodszy stażem – FotoArt Festiwal w Bielsku-Białej, to jednak specyfika Rybnickiego Festiwalu Fotografii zasługuje na szczególną uwagę. Wielkimi krokami zbliża się jego kolejna edycja. Dlatego poniżej publikujemy kilka faktów ilustrujących charakter tego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 24-26 marca 2017 roku:

• pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku,
  • wstęp na Festiwal jest bezpłatny,
  • każdy może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji,
  • cały 3-dniowy program, czyli spotkania z autorami, wystawy i warsztaty, odbywają się w jednym budynku (Fundacja EDF Polska w Rybniku),
  • każdy może uczestniczyć w spotkaniach autorskich z najwybitniejszymi twórcami fotografii,
  • każdy może zainstalować swoje prace w Galerii Otwartej na czas trwania programu głównego,
  • w ramach Festiwalu zaprezentowanych zostanie około 20 wystaw (indywidualnych i zbiorowych), co sprawia, że podczas każdej edycji można obejrzeć kilkaset zdjęć,
  • wystawy zbiorowe przygotowywane są przez kluby i stowarzyszenia fotograficzne z całego Śląska, a także z Czech,
  • w ramach Festiwalu odbywają się warsztaty praktyczne z wybitnym fotografem, na które trzeba się uprzednio zapisać.

W latach 2004-2016 na Rybnickim Festiwalu Fotografii wystąpiło wielu wybitnych twórców, których dorobek artystyczny bierze udział w budowaniu polskiej tożsamości kulturowej. Wśród nich byli między innymi: Chris Niedenthal, Krzysztof Miller, Kacper Kowalski, Tomasz Sikora, Andrzej Świetlik, Wojciech Prażmowski, Krzysztof Gierałtowski, Jacek Poremba, Wacław Wantuch, Paweł Żak, Bogdan Krężel, Maciej Nabrdalik, Wojciech Grzędziński, Paweł Pierściński, Grzegorz Przyborek, Mariusz Forecki, Marek Straszewski, Rafał Milach, Marek Arcimowicz, Adam Pańczuk, Bart Pogoda, Szymon Brodziak, Filip Ćwik, Paweł Mizieliński, Andrzej Kramarz, Arkadiusz Gola, Łukasz Trzciński, Szymon Szcześniak, Paweł Fabjański, Andrzej Dragan, Wiktor Franko, Karolina Jonderko, Ryszard Karczmarski, Krzysztof Gołuch, Magda Hueckel, Tomasz Lazar, Paweł Bajew, Arkadiusz Kempka, Tomasz Albin, Adam Lach, Aleksandra Zaborowska, Paweł Totoro Adamiec, Michał Łuczak, Artur Nyk i kilkadziesiąt innych znanych nazwisk.

Szczegółów należy szukać na stronie www.festiwal.rybnik.pl oraz na facebookowym fanpage’u wydarzenia, gdzie już niebawem zostanie opublikowany program 14. edycji Rybnickiego Festiwalu Fotografii.